Bitcoin

Bitcoin Nedir?

  • By İnceleme Ustası
  • 8 Ocak 2018
bitcoin nedir

Merhaba sevgili bitcoininceleme.com takipçileri. Sitemizin ilk yazısının bitcoin nedir sorusuna cevap vermesini istedim. Çünkü Bitcoin dünyasına merakla bakan her kimsenin öncelikle öğrenmek istediği şey bu. Aslında önemli konunun Bitcoin’den önce blockchain teknolojısi olduğunu da söylemek isterim. Fakat blockchain nedir konusuna daha sonraki yazılarımızda detaylı değineceğiz.

Bence bitcoin nedir, konusunu başlık başlık incelememizde fayda var. Haydi başlayalım!

Bitcoin’i kim buldu? Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in dünya literatürüne girmesi 2009 yılına tekabül ediyor. Satoshi Nakamoto adında bir şahıs kriptografi forumlarından birinde (ki bu anonim bir isim, kim olduğu halen bilinmiyor) “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” isimli bir projeyi paylaşıyor.  Linkin üzerine tıklayarak makalenin orjinaline İngilizce dilinde erişebilirsiniz.

Hatta Satoshi Nakamoto ile iligli son günlerde tartışmalar aldı başını gitti. İlk olarak Avustralyalı bir iş adamı olan Craig Wright adındaki büyüğümüz kendisinin Nakamoto olduğunu ve bu mahlası artık kullanmak istemediğini belirtti.

Eskiden Spacex’te Elon Musk için çalışan bir strajyer, Nakamoto’nun Elon Musk olduğunu iddia etti. Tabiki Elon bunu çok hızlı bir şekilde Twtter’da yalanladı.

 

Bitcoin nasıl çalışıyor?

Satoshi Nakamoto bu makaleyi yayınladıktan kısa bir süre sonra geliştirdiği yazılımı da açık kaynak kodu ile insanlara paylaşıyor. Açık kaynak kodu nedir? diye soracak olursanız ona da küçük bir parantez açalım. En basit şekliyle, açık kaynak kodu bir yazılımın mühendisliğinin herkese açık olmasıdır. Açık kaynak kodlu bir yazılımı alır ve değiştirip yada iyileştirip tekrar piyasaya sürebilirsiniz. Daha da açık olmak istersek şu örnek mantıklı olacaktır. Örneğin Windows 10 yazılımı yada iPhoneları çalıştıran iOS açık kaynak kodlu bir yazılım değildir. Açık kaynak kodlu olmayan yazılımları değiştiremezsiniz ya da o yazılımın içindeki kodları alıp kendi yazılımınız için kullanamazsınız. Açık kaynak kodlu bir yazılım bu mantığın tersini oluşturur. Yani Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yazılımını açık kaynak kodlu olarak paylaştığı için geliştirilmeye ve daha iyilerinin yapılmaya başlanmasının sebebi budur. Altcoin dünyasının oluşabilmesinin en büyük nedeni Bitcoin yazılımının açık kaynak kodlu olmasıdır.

Bitcoin’in mantığı nedir?

Açık kaynak kodunu da anlattığımıza göre, Bitcoin’in nasıl çalıştığını ve mantığını anlatabiliriz. Bitcoin’in temel mantığı, para kullanan insanların (ki bu insanları dünya üzerindeki tüm insanlar olarak alabiliri) aracılar kullanmadan paralarını aralarında transfer edilebilme olanağıdır. Aracılardan kasıt ile tabiki bankalardır. Bankaların ve aracı kurumların parayı taşırken insanlara ettiği zulmü zaten bilmeyen yok. İşlem ücretleri, transferlerin bekleme süresi sadece bunlardan birkaçı.Çok daha önemlisi güvenlik zaafiyeti. Yani bankadaki paranız asla teknik olarak güvende değil. Hele ki bu çağda. Haberlerde izlediğimiz olaylar, dijital hırsızlıklar buzdağının görünen kısmı.

İşte Bitcoin tüm bunlara şifa olsun diye hizmetimize sunuldu. Aracısız, komisyonsuz ve güvenli bir proje. Bunu yaparken de Blockchain isminde harika bir yazılım kullanıyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, blockchain teknolojisini ilerleyen günlerde anlatan bir yazı yayınlayacağız. Blockchain teknolojisinde kişiden kişiye arada banka olmadan çok hızlı, komisyonsuz ve güvenli bir şekilde istediğiniz kadar parayı istediğiniz anda istediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz.

Son birkaç cümleyle Bitcoin nedir?

Olayı son paragrafta özetleyecek olursak, Bitcoin size parasal özgürlüğünüzü veren bir yazılımdır. Paranız sadece bir bankanın sunucularında değil, milyonlarca insanın kriptolu yani şifreli bir şekilde durmasının tanımıdır Bitcoin. Sizde Bitcoin dünyasına artık adım atmak istiyorsanız yapacağınız şey çok kolay. Sizler için inceleyeceğimiz bitcoin borsalarından birine yada birkaçına üye olup aramıza katılabilirsiniz..

İçeriği paylaşabilirsiniz
  • 1
    Share