Blockchain

Blockchain Nedir?

  • By İnceleme Ustası
  • 8 Ocak 2018
blockchain nedir

Bitcoin ve diğer kripto paralar yaşamımıza girdi gireli Blockchain’de sürekli konuşulan fakat hiçbir zaman tam anlaşılamayan bir kavram haline geldi. Tabiki bu bir kavram değil bir teknoloji. Hemde yüksek ihtimalle çağ kapatıp, çağ açacak bir teknoloji. Blockchain nedir? konusunda da aynı bitcoin nedir yazısındaki gibi madde madde anlatmakta büyük fayda görüyoruz.

Sizinle bu yazıda, Blockchain’i kim buldu? Blockchain nasıl çalışma mantığı ne?  Geleceğin dünyasında Blockchain’in yeri neresi? gibi soruların teker teker cevaplarını arayacağız. Hadi başlayalım!

Blockchain’i kim buldu?

Blockchain teknolojisi, Bitcoin projesi ile eş zamanlı olarak Satoshi Nakamoto tarafından ortaya konulmuştur. Bitcoin nedir? makalemizde de Sotoshi Nakamoto’ya birazcık değilmiştik. Nakamoto kriptografi forumlarınını biride yanınladığı bitcoin.pdf ile blockchain teknolojisini kapsamlı bir şekilde tüm dünyaya paylaşmıştı. Bundan kısa süre sonra ise blockchain teknolojisini kullanan Bitcoin ismini verdiği para biriminin yazılımını da açık kaynak kodlu olarak tüm dünyanın kullanımına açmıştı. Şimdi gelin Blockchain’i biraz daha kapsamlı ve teknik olarak ele alalım.

Neden Blockchain? Blockchain nedir?

Blockchain’in Türkçe ismiyle başlayalım. Blok zinciri. Fakat biz Blockchain demeye devam edelim. Blockchain aslında bir veritabanı teknolojisi. Veritabanı nedir diye soracak olursanız, kısaca dijital bilgilerin tutulduğu depo diyebiliriz. Devlet dairelerinin dosyalarını depoladığı büyük binalardan hiçbir farkı yok. Veritabanı sadece bunun dijital olanı. Dünya üzeride bir çok dijital veritabanı sistemi var fakat Blockchain bunların arasında en özeli olmaya aday. Hemen biraz daha detaya girelim.

Blockchain diğer veritabanlarına benzer olarak verilerini tek bir merkezde tutmuyor. Bu ne demek diye sorabilirsiniz? Hemen görsellerle açıklayalım. Google’ın verilerini ve veritabanlarını saklamak için kullandığı “datacenter” adı verilen data merkezlerinin birkaç fotoğrafını sizinle paylaşmak istiyoruz.

previous arrow
next arrow
Slider

Yukarıdaki slaytta gördüğünüz Google’ın veri toplama ve veri işleme merkezleriydi. Bu data merkezleri çok ciddi güvenlik önemleri ile korunuyor. Örneğin, Google’ın tüm verileri yukarıda fotoğraflarda gördüğünüz gibi merkezlerde saklanıyor. Kimi data merkezlerinin lokasyonu biliniyor, kiminlerinin ki bilinmiyor. Büyük şirketler okyanus altlarına dahi data merkezleri kurmaya başladı. Güvenlik zaafiyeti had safhada. Ayrıca insanlığın tüm özel bilgileri de bu data merkezlerinde şirketlerin inisiyatiflerine açık şekilde herhangi bir işlem için beklemekte. Bahsini açtığımız gibi insanlığın tüm dijital ayak izleri bu data merkezlerinde saklanıyor. Zaten Facebook ya da Google reklamlarını sizlerin isteklerine veya gezdiğiniz sitelere göre çıkartmıyor mu? Bu sadece buzdağının görünen kısmı İnternet şirketleri gibi, bankalarında bu tarz büyük yüksek güvenlikli (?) veri merkezleri mevcut. İşte Blockchain teknolojiside tam burada tüm sistemi yerinden oynatacak şekilde insanoğlunun kullanımına sunuluyor.

Neden Blockchain? Blockchain nedir?

Blockchain yukarıda bahsettiğimiz gibi içinde saklı olan verileri tek bir merkezde tutmuyor. Blockchain dağınık kriptolu bir veritabanı kullanıyor. Yani daha basit bir mantıkla elinde bilgisayarı olan herkes bu herhangi bir blockchain veritabanını indirip bilgisayarında kriptolu yani şifreli bir şekilde saklayabiliyor ve blockchainde yerini alabiliyor. Bu ağa katılmak kriptolu olduğu için çok uzun sürebiliyor. Ayrıca bu ağa katıldıktan sonra ağın kendini güncellemesi gerektiği için tekrar ağda senkronize olmanız daha da fazla süre vakit alabiliyor. Blockchain ne kadar büyük hale geldikçe veritabanı ile senkronize olmanız o kadar uzun sürüyor. Bu hem veritabanının güvenlik zaaflarını ortadan kaldırıyor hemde veritabanı maliyetlerini inanılmaz derecede düşürüyor. Şu anda Bitcoin’in veritabanının saklı olduğu blockchain’in toplam boyutu 141 GB. Linke tıkayarak güncel rakamları ve grafikleri inceleyebilirsiniz.

Geleceğin dünyasında Blockchain nerede?

Geleceğin dünyasında Blockchain’in yeri düşündüğümüzden ve hayal ettiğimizden daha geniş. Blockchain teknolojisi sadece dijital paralarında ötesine gidecek bir veritabanı sistemi oluşturacak. Devlet evrakları, tapular, kayıtlar, vs… aklınıza gelebilecek tüm verileriniz kriptolu şekilde asla yok olmayacak, hacklenemeyecek ve kırılamayacak şekilde o konuyla ilgili blockchainde olacak. Tabiki bu teknolojinin yayılması için tüm insanlığın zamana ihtiyacı var. Millenium çağında Blockchain hayatımıza para ile girdi. Fakat şurası çok açık, bir gün (yakın gelecekte) evinizin tapusunu bile bir blockchain üzerinde tutmak isteyeceksiniz.

Gelecek Blockchain’de…

İçeriği paylaşabilirsiniz
  • 1
    Share